Kalkulator Kalorii Online

Kalkulator Kalorii Online

Twoje wyniki:

Ilość kalorii: kalorie
Białka: g
Tłuszcze: g
Węglowodany: g
Wskaźnik masy ciała (BMI):
Interpretacja wskaźnika BMI:

Wskaźnik masy ciała (BMI) to wartość, która pozwala ocenić stopień odpowiedniości masy ciała do wzrostu człowieka i tym samym pośrednio ocenić, czy masa jest niedostateczna, normalna czy nadmierna. Parametr ten nie nadaje się do oceny sportowców z uwagi na rozwiniętą muskulaturę i w konsekwencji wysoki BMI.

BMI (kg/m²) Interpretacja
Mniej niż 16 Widoczny niedobór masy ciała
16 - 18.5 Niedowaga (niedobór) masy ciała
18.5 - 24.99 Norma
25 - 30 Nadwaga
30 - 35 Otyłość
35 - 40 Otyłość kliniczna
40 i więcej Ekstremalna otyłość

Kalkulator kalorii od Tabeli Kaloryczności jest używany do obliczania całkowitej liczby kalorii, które osoba powinna spożywać w ciągu dnia, w oparciu o jej indywidualne parametry i cele. Oto jak działa:

 1. Wprowadzanie danych przez użytkownika: Najpierw wprowadzasz swoje podstawowe dane, takie jak płeć, wiek, waga, wzrost i poziom aktywności fizycznej. Dane te są ważne, ponieważ wpływają na twój podstawowy poziom metabolizmu i ilość kalorii, które spalasz w stanie spoczynku.
 2. Obliczanie podstawowej przemiany materii (BMR): Kalkulator oblicza podstawową przemianę materii, która pokazuje, ile kalorii twoje ciało spala każdego dnia, będąc w stanie spoczynku. Zależy to od twojej wagi, wieku, płci i wzrostu. Zazwyczaj używane są formuły takie jak wzór Harrisa-Benedicta czy Mifflina-St Jeora.
 3. Korekta na poziom aktywności: Następnie kalkulator koryguje ilość kalorii w zależności od twojego poziomu aktywności fizycznej. Im wyższy poziom aktywności, tym więcej kalorii potrzebujesz do utrzymania swojego ciała.
 4. Uwzględnianie celów użytkownika: Ilość kalorii jest następnie dostosowywana zgodnie z twoimi celami, takimi jak utrata wagi, utrzymanie wagi lub przyrost masy. Jeśli twoim celem jest utrata wagi, kalkulator zmniejszy zalecaną liczbę kalorii, a dla przyrostu wagi — zwiększy.
 5. Obliczanie makroskładników: Na podstawie całkowitej liczby kalorii kalkulator może także zaproponować zalecane proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów. Te proporcje mogą się różnić w zależności od preferencji dietetycznych i celów użytkownika.
 6. Prezentacja wyników: Na ostatnim etapie otrzymujesz całkowitą liczbę kalorii, które powinieneś spożywać, a także rozkład makroskładników. Te dane mogą być używane do planowania codziennego żywienia.

Kalkulator kalorii to przydatne narzędzie do zarządzania wagą i planowania diety, ale warto pamiętać, że zalecenia powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb zdrowotnych każdej osoby i w razie potrzeby modyfikowane na podstawie zaleceń dietetyka lub lekarza.

Formuła obliczania spalonych kalorii

Do dokładnego obliczenia ilości kalorii spalanych podczas chodzenia można użyć następującej formuły:

Kalorie spalone=(Waga ciała w kg×Metaboliczny Ekwivalent Zadania (MET)×Czas w godzinach) Kalorie spalone=(Waga ciała w kg×Metaboliczny Ekwivalent Zadania (MET)×Czas w godzinach)

Gdzie MET (Metaboliczny Ekwivalent Zadania) dla chodzenia zależy od prędkości:

 • Łagodne chodzenie (około 3 km/h) ma MET równy 2.0
 • Zwykłe chodzenie (4-5 km/h) ma MET równy 3.0
 • Szybkie chodzenie (5.5 km/h i więcej) ma MET równy 4.0

Na przykład, osoba ważąca 70 kg, która idzie z prędkością 5 km/h przez 30 minut, spali:

Kalorie spalone=70×3.0×0.5=105 kalorii Kalorie spalone=70×3.0×0.5=105 kalorii

Ta formuła umożliwia dokładne określenie ilości spalonych kalorii, biorąc pod uwagę indywidualne parametry osoby oraz intensywność chodzenia.

Jak samodzielnie ustalić swoją normę kalorii?

Ustalenie dziennej normy kalorii jest krytycznie ważnym krokiem dla tych, którzy dążą do zdrowego stylu życia. Pozwala zarządzać wagą i utrzymywać niezbędny poziom energii dla codziennej aktywności. Do samodzielnego ustalenia normy kalorii potrzebne jest wzięcie pod uwagę kilku ważnych parametrów:

Podstawowa przemiana materii (PPM)

To minimalna ilość kalorii, która jest potrzebna twojemu ciału do podtrzymania życiowych funkcji w stanie spoczynku. PPM można obliczyć za pomocą różnych wzorów, takich jak wzór Mifflina-St Jeora.

Poziom aktywności fizycznej

Twoja codzienna aktywność wpływa na ilość kalorii, które potrzebujesz. Do tego używane są współczynniki, które wahają się od niskiego (minimalna aktywność) do wysokiego (intensywne treningi).

Cel (utrata, utrzymanie lub przyrost wagi)

Twój cel znacznie wpływa na ilość potrzebnych kalorii. Jeśli celem jest utrata wagi, potrzebujesz stworzyć deficyt kaloryczny; dla przyrostu wagi — przeciwnie, zwiększyć ich spożycie.

Jak prawidłowo liczyć kalorie dla utraty wagi?

Liczenie kalorii jest skuteczną metodą kontroli wagi, szczególnie gdy mowa o utracie wagi. Aby osiągnąć pożądany rezultat bez szkody dla zdrowia, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

 1. Określenie dobowej potrzeby kalorii: Pierwszym krokiem jest określenie ilości kalorii, która jest potrzebna do utrzymania twojej obecnej wagi, a następnie stworzenie umiarkowanego deficytu kalorii. Ogólnie przyjęto, że bezpieczny deficyt wynosi 500-1000 kalorii dziennie, co pozwala stracić 0.5-1 kg na tydzień.
 2. Używanie narzędzi do liczenia kalorii: Do dokładnego rejestrowania spożytych kalorii zaleca się używanie aplikacji mobilnych lub stron internetowych. Te narzędzia pomagają nie tylko rejestrować kalorie, ale także analizować jakość spożywanego jedzenia pod względem białek, tłuszczów i węglowodanów.
 3. Czytanie etykiet na produktach: Zrozumienie informacji na etykietach pomoże ci dokładnie uwzględniać kalorie oraz inne składniki odżywcze w spożywanych produktach. To szczególnie ważne dla wybranych przetworzonych produktów, gdzie kaloryczność może znacznie się różnić.
 4. Planowanie posiłków: Sporządzanie harmonogramu żywienia na dzień pozwala racjonalnie rozdzielać kalorie i kontrolować głód. Włączenie regularnych posiłków pomaga unikać przejadania się i sprzyja bardziej efektywnemu odchudzaniu.

Ile trzeba przejść, aby spalić 100 kalorii?

Chodzenie jest jedną z najprostszych i najbardziej dostępnych form aktywności fizycznej, która może pomóc spalić kalorie i utrzymać zdrowie. Ile dokładnie trzeba przejść, aby spalić 100 kalorii, zależy od kilku czynników, takich jak twoja waga, szybkość chodzenia i charakterystyka terenu. Oto przybliżone oszacowania dla osoby o średniej budowie ciała:

 • Szybkość chodzenia: Jeśli chodzisz z prędkością około 5 km/h, potrzebujesz około 30 minut, aby spalić 100 kalorii.
 • Waga: Większa waga powoduje większe zużycie kalorii w tym samym czasie, który przejdziesz. Na przykład osoba ważąca 90 kg spali około 100 kalorii w 20 minut chodzenia z tą samą prędkością.