Co pomaga na bardzo silny kaszel?

Co pomaga na bardzo silny kaszel?

Kaszel jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu, mającym na celu usunięcie ciał obcych, mikroorganizmów i śluzu z dróg oddechowych. Może być zarówno tymczasowym objawem przeziębienia, jak i przejawem poważniejszych chorób.

Rodzaje kaszlu i ich cechy

Kaszel dzieli się na dwa główne rodzaje:

 • Kaszel suchy: często spowodowany infekcjami wirusowymi, podrażnieniem dróg oddechowych lub alergiami, charakteryzujący się brakiem plwociny.
 • Mokry kaszel: któremu towarzyszy wydzielanie śluzu lub plwociny, co pomaga oczyścić drogi oddechowe z nagromadzonej wydzieliny.

Przyczyny silnego kaszlu

Silny kaszel może być spowodowany wieloma przyczynami, w tym:

 • infekcje (grypa, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc);
 • Alergie;
 • Astma;
 • Refluks żołądkowy;
 • narażenie na dym lub chemikalia.

Bezpieczne zabiegi w domu

Bezpieczne zabiegi w domu

Stosowanie ciepłych napojów

 1. Herbata z miodem i cytryną: miód zmniejsza podrażnienia, a cytryna pomaga oczyścić gardło.
 2. Ciepłe mleko z miodem: koi gardło i sprzyja lepszemu zasypianiu.
 3. Zielona herbata z bazylią:Bazylia zawiera olejki eteryczne, które mogą pomóc złagodzić ból gardła, a zielona herbata jest znana ze swoich właściwości przeciwutleniających.
 4. Rozgrzewający koktajl z imbirem i kurkumą: Imbir ma wyraźne właściwości przeciwzapalne, a kurkuma pomaga zwalczać bakterie i wzmacnia układ odpornościowy. Ten napój nie tylko Cię rozgrzeje, ale także wzmocni Twoją walkę z kaszlem.

Oba napoje skutecznie zmniejszają dyskomfort związany z bólem gardła i pomagają złagodzić podrażnienia wywołane kaszlem. Są to doskonałe naturalne środki, które można łatwo przygotować w domu.

Inhalacja

 1. Inhalacja parowa z olejkami eterycznymi (np. eukaliptusowym): łagodzi stany zapalne i eliminuje przekrwienie.
 2. Wdychanie z sodą: pomaga zmiękczyć plwocinę.

Kompresy

 1. Tynki musztardowe: pobudzają krążenie krwi i rozgrzewają klatkę piersiową. Aby użyć okładów z gorczycy, namocz proszek musztardowy w ciepłej wodzie, włóż go do woreczka z gazy i nałóż na klatkę piersiową na 5-10 minut, chroniąc skórę cienką ściereczką.
 2. Kompres z ziemniaka:Naturalny sposób na zmniejszenie kaszlu. Okład z ziemniaków polega na ugotowaniu ziemniaków „w skórkach”, rozgnieceniu ich, zawinięciu w szmatkę i przyłożeniu do klatki piersiowej do momentu ostygnięcia.
 3. Kompres lniany:Namocz czystą lnianą ściereczkę w ciepłej wodzie, wykręć ją i owiń wokół klatki piersiowej. Wierzch można przykryć folią i ciepłym ręcznikiem dla lepszego ogrzania. Taki kompres pomaga zmniejszyć ból w klatce piersiowej spowodowany suchym kaszlem.
 4. Kompres z miodu i wódki:Wymieszaj miód i wódkę w równych proporcjach, nałóż mieszaninę na szmatkę i przyłóż do klatki piersiowej. Taki kompres działa jak naturalny środek antyseptyczny i rozgrzewający, który pomaga rozrzedzić plwocinę i ułatwia oddychanie.

Środki ludowe

 1. Nalewka z pączków sosny: ma właściwości antyseptyczne. Aby przygotować nalewkę z pąków sosny, należy wziąć około 100 gramów świeżych pąków sosny, zalać je 500 ml wódki lub 70% alkoholu medycznego i odstawić w ciemne miejsce na dwa tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając pojemnikiem. Gotową nalewkę należy przefiltrować przez gazę lub drobny filtr.
 2. Syrop czosnkowy: skuteczny naturalny antybiotyk. Syrop czosnkowy przygotowuje się w następujący sposób: posiekaj 5-6 ząbków czosnku, włóż je do małego pojemnika i zalej 100 ml miodu lub syropu. Pozostawić mieszaninę w ciemnym miejscu na 7 dni, a następnie odcedzić i przechowywać w lodówce.
 3. Odwar z liści malin: ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc obniżyć temperaturę ciała w przypadku przeziębienia. Do przygotowania wywaru potrzebne będzie kilka łyżek świeżych lub suszonych liści malin, które należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez 15-20 minut.
 4. Syrop z czarnej rzodkwi z miodem: jest znana ze swoich właściwości pomagających usunąć plwocinę. Odetnij czarną rzodkiew u góry, usuń rdzeń i napełnij go miodem, pozostaw na kilka godzin, po czym możesz spożyć syrop.

Kiedy udać się do lekarza

Ważne jest, aby udać się do lekarza, jeśli:

 • Kaszel trwa dłużej niż 3 tygodnie;
 • towarzyszy gorączka, duszność lub krwawienie;
 • Kaszlowi towarzyszy silny ból w klatce piersiowej – może to być oznaką poważnej choroby płuc lub nawet serca.
 • Kaszel zmieniający kolor plwociny na różowy lub czerwony, co może wskazywać na krwawienie w drogach oddechowych.
 • uogólnione osłabienie, utrata masy ciała lub nocne poty: takie objawy mogą być oznakami choroby zakaźnej lub nawet raka.

Zapobieganie kaszlowi

 • Regularne spacery na świeżym powietrzu;
 • Zbilansowana dieta;
 • wystarczająca ilość snu i odpoczynku.

Wyniki i wezwanie do ostrożności

Kaszel to nie tylko uciążliwy objaw, ale także sygnał od organizmu o problemach. Reagowanie na objawy w odpowiednim czasie i ostrożność w samoleczeniu może pomóc uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych.

Wadek Zubczyński

Wadek Zubczyński